Skip to main content

Zabezpieczenia inwigilacyjne dla podmiotów gospodarczych i osób prywatnych

Szpiegostwo gospodarcze staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Wbrew pozorom dotyczy nie tylko gigantycznych, międzynarodowych koncernów. Wiele polskich firm odnosi coraz większe sukcesy na światowej arenie, stając się jednocześnie obiektem zainteresowania nieuczciwej konkurencji. Urządzenia przeznaczone do inwigilacji są coraz tańsze, mniejsze i łatwo dostępne. Wiele z nich w niczym nie ustępuje zapleczu technologicznemu państwowych agencji wywiadowczych. Niezwykle istotne jest zwiększenie świadomości wśród przedsiębiorców w zakresie ochrony informacji niejawnych i przeciwdziałania inwigilacji. Niestety, wiele firm nie decyduje się na wdrażanie rozwiązań zabezpieczających przed inwigilacją.  Dopiero po fakcie utraty informacji decydują się na usługę wykrywanie podsłuchów  czy też wdrożenie  technicznych systemów zabezpieczających. Poufne rozmowy biznesowe powinny być prowadzone w bezpiecznych pomieszczeniach. Na czym polega ochrona pomieszczeń?

System ochronny przygotowany przez naszą firmę zabezpiecza pomieszczenie przed możliwością podsłuchania prowadzonych w nim rozmów. Chroni przed inwigilacją techniczną prowadzoną zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Zabezpiecza przed działaniem urządzeń podsłuchowych typu:

 • Miniaturowe cyfrowe i analogowe urządzenia mikrofonowo-nadawcze
 • Mikrofony przewodowe i bezprzewodowe
 • Dyktafony
 • Stetoskopy akustyczne
 • Stetoskopy elektroniczne
 • Środki mobilnej telefonii cyfrowej
 • Inne środki telekomunikacji cyfrowej
 • Środki komunikacji radiowej
 • Mikrofony laserowe i podczerwieni
 • Podsłuch linii elektrycznych

Działanie systemu oparte jest o integrację funkcjonalną następujących zabezpieczeń:

 • Systemu zabezpieczenia wibroakustycznego
 • System zakłócenia pracy urządzeń podsłuchowych
 • Filtracji linii elektrycznych w obrębie zabezpieczanego pomieszczenia

Działanie systemu nie jest widoczne i słyszalne dla osób przebywających w zabezpieczonym pomieszczeniu. 

System zabezpieczenie wibroakustycznego  

Uniemożliwia prowadzenie działań inwigilacyjnych z zewnątrz zabezpieczanego pomieszczenia, dokonywanych za pomocą mikrofonów kontaktowych, mikrofonów laserowych, stetoskopów itp.

Zabezpieczenie wibroakustyczne wykonane jest w oparciu o szeregową, niskoprądową sieć elektryczną, integrującą obwody przetworników wibroakustycznych Piezo z centralną jednostką współpracującego generatora wibroakustycznego SNG HP.

Przetworniki montowane są bezpośrednio do ścian, podłogi, szyb okiennych, drzwi, elementów sieci grzewczej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Ich rozmieszczenie ustalane jest dla każdego pomieszczenia indywidualnie, aby uzyskać jednolitą barierę wibroakustyczną o poziomie tłumienia nie mniejszym niż 60dB. Jeden przetwornik Piezo może zabezpieczyć powierzchnię nie większą niż 1m2. Do zabezpieczenia kanałów wentylacyjnych wykorzystujemy odpowiednią ilość głośników akustycznych. Poziom sygnału generowany przez przetworniki wibroakustyczne, oddzielnie dla każdego kanału wychodzącego z generatora wibroakustycznego, ustawiamy przy użyciu miernik AS PRO AUDIO. Uruchamianie systemu odbywa się z poziomu dedykowanego pilota radiowego.

System zakłócenia pracy urządzeń podsłuchowych

Oparty jest na działaniu odpowiedniej ilości, zależnie od wielkości pomieszczenia, urządzeń Protektor AG.
Protektor AG przeznaczony jest do zakłócania urządzeń zapisu audio – dyktafonów analogowych i cyfrowych, dyktafonów w telefonach komórkowych, miniaturowych urządzeń mikrofonowo-nadawczych (analogowych i cyfrowych), środków telekomunikacji itp. Protektor AG instalowany jest w zabezpieczanym pomieszczeniu, na centralnym miejscu blatu stołu przeznaczonego do odbywania konwersacji.

Filtracja linii elektrycznych

Sieć elektryczna znajdująca się w obrębie zabezpieczanego pomieszczenia, separowana jest przy użyciu filtrów sygnałowych RFI, dobieranych oddzielnie dla każdej linii elektrycznej.